Oren Genealogy Services

מבט גנאלוגי – חלק ראשון: רישומים אזרחיים

כיצד ניתן להשתמש ברישומים אזרחיים לעזרת המחקר הגנאלוגי ובניית עץ המשפחה ?

מהי גנאלוגיה? מהו חקר המשפחה?

ההגדרה של היסטוריה הינה (לפי ויקיפדיה) : מחקר אירועי העבר לפי תעודות כתובות.

במאמר זה אנסה לתאר את מסלול החיים של אדם מבחינת המחקר הגנאלוגי לבניית עץ המשפחה. במסגרת המחקר הגנאלוגי ישנו ניסיון להתחקות אחרי שובל המסמכים והעדויות הנשמרים ומתארים את חייו של נשוא המחקר. במאמר זה אתייחס לתקופה שלפני עידן האינטרנט, מכיוון שהאינטרנט מהווה מהפיכה גדולה בתחום תיעוד האירועים.

חייו של אדם מותירים אחריו סימנים. סימנים שקבעה המערכת בסביבת חייו של אותו אדם, אך גם סימנים שקבע הוא עצמו והותיר לאחרים.המחקר הגנאלוגי עושה שימוש בסימנים אלה. אלה מסמכים שונים שקבעה התרבות ומערכת השלטון במקומות מגוריו של אדם, כדי לתאר את מסלול חייו של היחיד. רישומים אזרחיים: הכוונה לרישומי לידה, נישואין ופטירה. אלה מהווים את הבסיס למחקר הגנאלוגי ולבניית עץ המשפחה.

אילו פרטים ניתן למצוא ברישום לידה או תעודת לידה?

רישום לידתו של אדם מכיל פרטים שונים על סביבתו: מקום הלידה, שמות הוריו, עיסוקיהם, גיל ההורים בזמן האירוע, דתם ומקום לידתם, תאריכי לידה ומילה (לגברים יהודים), שם המיילדת ושמות עדים. בהמשך יש שנוספה הערה לרשומת הלידה כגון הערה על שינוי שם, על פטירה ועוד. לעיתים מופיע שם המוהל לזכרים יהודיים, שם הסנדק והעדים שנרשמו לאירוע.

KOHN Joel Birth
Birth Registry

אילו פרטים ניתן למצוא ברישום נישואין או תעודת נישואין?

זהו השלב השני במסלול חייו של האדם דרך הרישומים האזרחיים. תאריך ומקום הנישואין, מקום רישום הנישואין, מקום לידתם של הנישאים, גיל, עיסוק, כתובת, דת, שמות ההורים, שם בן/בת הזוג ופרטיהם ועדים לאירוע. תוספות של הערות יכולות להכיל פרטים נוספים על: שינוי שם, סיום הנישואין, המרת דת, תיקוני רישום שונים ואף הצהרות מיוחדות – ראה למטה "דוגמאות נוספות" *.

FULOP Wed
FULOP Jeno and VARGA Erzsebet Wed

אילו פרטים ניתן למצוא ברישום פטירה או תעודת פטירה?

הרישום האזרחי לגבי סיום חייו של אדם מכיל לרוב: מקום הפטירה, תאריך הפטירה, דת הנפטר, שמות בני זוג (אם קיימים), שמות ההורים, סיבת המוות, גיל בזמן המוות ושם המצהיר או המביא לקבורה. גם כאן יש מקום להערות שונות.

Death Record
Death Record

אילו פרטים ניתן למצוא בהערות ותוספות לרישומים אזרחיים?

בתוספות והערות לרישומים האזרחיים, כפי שתוארו בחלק זה אפשר למצוא פרטים לגבי אירועים כמו: שינוי שם, סיום נישואין (גירושין), תיקוני רישום ופרטים שונים נוספים. למשל, ברישום הלידה של סבי (מצד אבא) שנולד בשנת 1895, נוספה הערה מאוחרת יותר משנת 1945 על שינוי שמו. משבצת ההערה הינה מלל חופשי וכל אירוע או ציון שהוגדר על ידי השלטון באותו זמן נרשם שם בצורות שונות.

דוגמא נוספת. ברישום הנישואין של סבי משנת 1929 נוספה הערה בשנת 1938. בשנה זו חוקקו בהונגריה חוקים שנקראו "חוקים נגד היהודים". ההערה שנוספה לרישום הנישואין הדגישה שהחתן שירת את ארצו במלחמה הגדולה (מלחמת העולם הראשונה) ואף נפצע בהגנה על המולדת. רישום זה בא, כנראה, להקל על האדם המסוים כשיבוא השלטון לממש את החוק נגד היהודים. 

*דוגמאות נוספות: תוספת לרישום לידה על כך שהילד אומץ על ידי אדם אחר, תוספת המבהירה כי הרישום מכיל טעות כתיב ותיקונה, תוספת לגבי סיום או פירוק נישואין, המרת דת ועוד.

שלושת הסוגים של רישומים אזרחיים אלה: לידה, פטירה ונישואין,  מהווים את הבסיס למחקר הגנאלוגי ומהווים נדבך משמעותי בבניית עץ המשפחה. בנוסף לרישומים האזרחיים נהלה כל מדינה מאגרי מידע שונים על נתיניה בדרכים נוספות.

על כך ועל עוד נושאים אייחד את חלקו השני של המאמר.

צביקה אורן גנאולוג מומחה בהכנת עץ משפחה

במשך השנים רכשתי ידע וניסיון בתחומים שונים של המחקר הגנאלוגי: חיפוש רשומות, פענוח מסמכים ומצבות, עריכת ראיונות אישיים, גילוי מגילות יוחסין, יצירת קשר עם קרובים ואנשים בעלי ידע רלוונטי, איסוף הממצאים וארגונם, העברת מסמכים ותמונות למדיה דיגיטלית (לרבות הכנת עותקי גיבוי), וכן הפקת ספר משפחה (עברית או אנגלית) על בסיס החומר שנאסף.

במסגרת המחקרים הגנאלוגיים ובניית עצי משפחה אני אוסף נתונים ומחפש עוד נתונים ומידע במקורות מידע דיגיטליים: מאגרי המידע של “יד ושם”, מנועי חיפוש, איתור מצבות, ארכיונים שונים, רשומות הגירה, מסמכים בדבר שינויי שם ועוד. אני מקיים שיחות וראיונות עם אנשים לצורך המחקר הגנאלוגי. בסיום איסוף הנתונים אני מעבד מידע הקשור למחקר השורשים הרלוונטי . והכול – כדי לגלות את מגילות היוחסין וכדי לאסוף את המסמכים והתמונות, לתיעוד שמירה ובניית עץ המשפחה.

מוזמנים לצור איתי קשר צביקה אורן – גנאולוג מומחה 0525696309

דילוג לתוכן