Oren Genealogy Services

תמונות משפחה – בשביל הילדים

אנו נעשה הכול בשביל הילדים שלנו ונעשה כל מאמץ בכדי להבטיח כי הם יהיו בריאים. חינוך הוא דבר חשוב ביותר מכיוון שהוא מלמד את הילדים כיצד להתנהג ומבטיח שכאשר הם יהיו גדולים הם יצליחו בחיים. יש הרבה דרכים לחנך את הילדים אך ללא ספק אחד הדברים שחשוב ביותר ללמד את הילדים היא  ההיסטוריה המשפחתית שלנו.

הדרך להתחיל ללמד את הילדים על ההיסטוריה המשפחתית היא למצוא תמונות משפחה ואז ללמד את הילדים על ההיסטוריה שעומדת מאחורי התמונות הללו. כך הילדים יכירו את המשפחה שלהם ויבינו מאין הם באו. ילד אשר מכיר את ההיסטוריה המשפחתית שלו יוכל להמשיך ולהתעמק ולשאול עוד שאלות. לעיתים הידע הזה יוביל אותם לשאול עוד שאלות ולהסיק תובנות משלהם על החיים.

Fulop and others4
Fulop and Others

מה הקשר בין אילן יוחסין ובין תמונות משפחה?

לאחר שמצאתם תמונות משפחה אתם יכולים לבנות גם אילן יוחסין של המשפחה שלכם. שימו לב האילן יכול לכלול הרבה יותר פרטים יותר ואף יותר מוקדמים. בכל זאת, התמונות הופכות את האילן להרבה יותר מרשים ואישי ולכן כה כדאי להשתמש בהן בבניית האילן.

אתם בוודאי מכירים את המשפט כי "תמונה שווה אלף מילים" וזה נכון גם כאשר אנו מדברים על אילנות יוחסין. ההבדל בין אילן יוחסין עם תמונות ובין אילן יוחסין ללא תמונות הוא הבדל עצום וזה לא משהו שכדאי לזלזל בו אם אתם רוצים לבנות את האילן המושלם והיפה ביותר שיש שישאיר חותם על כל מי שרואה אותו.

האם כדאי לשתף את הילדים במציאת תמונות משפחה ובבניית אילן היוחסין?

שימו לב בניית אילן היוחסין ואיתור של תמונת משפחה יכול להיות בילוי משפחתי לכל דבר ועניין. אתם יכולים לעבור עם הילדים על האלבומים המשפחתיים ולהסביר להם על כל דמות ודמות בתמונות וכך הילדים שלכם יבינו יותר טוב את ההיסטוריה המשפחתית שלכם.

לא רק זאת, אלא, שאתם יכולים לתת לילדים שלכם לכתוב את אילן היוחסין או לכל הפחות לכתוב אותו יחד אתכם. כך ילמדו על  המשפחה שלכם, אך, גם על כתיבת עבודות. אפשר להבין כי כדאי להרוויח המון מבניית אילן יוחסין עם ילדים, חוויה שלא כדאי לוותר עליה בשבילנו ובשביל הילדים.

תמונות משפחה –  האם אפשר לאתר אותן לבד?

עד עתה דיברנו על מציאת תמונות משפחה ובניית אילן יוחסין לבד וללא עזרה חיצונית. אך האמת היא שיש קושי משמעותי בבניית אילן יוחסין ללא עזרה של גנאלוג. הרי אתם לא תלכו אל ארכיונים או אל מוזיאונים בכדי לבנות את אילן היוחסין שלכם ולכן פניה אל גנאלוג היא צעד חכם מאוד.

ההבדל בין אילן יוחסין שבנה גנאלוג ובין אילן יוחסין שאתם בונים לבד יכול להיות משמעותי ולכן תמיד כדאי לבנות את האילן עם גנאלוג אשר זו המומחיות שלו. ההמלצה הכי טובה שניתן לתת היא לא לבנות את האילן לבד אלא עם גנאלוג וכך תשיגו אילן הרבה יותר מפותח וטוב.

תמונות משפחה – כיצד לשמור עליהן?

אם יש משהו שאפשר להגיד על תמונות משפחה זה שהן אובדות או ניזוקות עם הזמן וקשה לשמור עליהן בצורה טובה. כדי לשמור על התמונות שלכם בצורה טובה יותר ניתן לבצע פעילויות שימור של המקור, אך אלה פעולות מסובכות ויקרות יחסית.

פעולות פשוטות יותר שכל אחד יכול לבצע הן העברת התמונות והמקרו למדיה מגנטית – לצורה דיגיטלית. ניתן לסרוק על ידי סורק תמונות ייעודי גם תמונות נייר וגם פילמים (לפני פיתוח) ולהעביר את התמונות לצורה דיגיטלית. אחרי שיש בידינו את החומר בצורה דיגיטלית ניתן, בקלות יחסית, לייצר עותקים ולהעביר אותם למקומות נפרדים או לענן כדי לשמרם מנזק פיזי כלשהו. ישנם גם ארגונים שמתמחים בשימור תמונות, מסמכים וחפצים וניתן להעביר אליהם חומר מסוגים אלה לשימור.

אל תזלזלו בכך שהתמונות יכולות לאבד מכיוון שזה דבר מאוד נפוץ שיכול לקרות תמיד לכל משפחה ומשפחה ולכן כדאי ביותר לשמור על התמונות. חשוב מאוד להוסיף לתמונות מידע כמו: מי מופיע בה, מתי התמונה צולמה והיכן – המידע הזה יכול לתרום רבות לדורות הבאם בעתיד. אחרת, ילדיכם או נכדיכם ימצאו עצמם עם אלבום תמונות, מלא פנים לא מוכרות וחוסר ידיעה גדול.

צביקה אורן גנאולוג מומחה בהכנת עץ משפחה

במשך השנים רכשתי ידע וניסיון בתחומים שונים של המחקר הגנאלוגי: חיפוש רשומות, פענוח מסמכים ומצבות, עריכת ראיונות אישיים, גילוי מגילות יוחסין, יצירת קשר עם קרובים ואנשים בעלי ידע רלוונטי, איסוף הממצאים וארגונם, העברת מסמכים ותמונות למדיה דיגיטלית (לרבות הכנת עותקי גיבוי), וכן הפקת ספר משפחה (עברית או אנגלית) על בסיס החומר שנאסף.

במסגרת המחקרים הגנאלוגיים ובניית עצי משפחה אני אוסף נתונים ומחפש עוד נתונים ומידע במקורות מידע דיגיטליים: מאגרי המידע של “יד ושם”, מנועי חיפוש, איתור מצבות, ארכיונים שונים, רשומות הגירה, מסמכים בדבר שינויי שם ועוד. אני מקיים שיחות וראיונות עם אנשים לצורך המחקר הגנאלוגי. בסיום איסוף הנתונים אני מעבד מידע הקשור למחקר השורשים הרלוונטי . והכול – כדי לגלות את מגילות היוחסין וכדי לאסוף את המסמכים והתמונות, לתיעוד שמירה ובניית עץ המשפחה.

מוזמנים לצור איתי קשר צביקה אורן – גנאולוג מומחה 0525696309

דילוג לתוכן