Oren Genealogy Services

גנאלוג – כיצד הוא מבצע את עבודתו?

בכדי להבין טוב יותר את עבודת הגנאלוג אנו צריכים לברר כיצד הוא מבצע את עבודתו. אם כן הגנאלוג יתחיל בראיונות עם בני המשפחה השונים ומשם יחפש אחר רמזים על עץ המשפחה שלכם. הגנאלוג ייעזר במאגרי מידע אינטרנטיים, ילך אל ארכיונים, יבחן מוזיאונים וייסע לחו"ל בכדי למצות את החקירה של ההיסטוריה המשפחתית שלכם.

אינכם מאמינים אילו דברים מתגלים בחקירה של גנאלוג ופעמים רבות אנשים מופתעים לגלות מאיזה משפחה הם הגיעו. תארו לכם כי פתאום תגלו שאתם קרובים של אישיות ידועה או משפחה מיוחסת ותבינו מדוע כל כך כדאי לפנות אל הגנאלוג ולא לוותר על חקירת עץ המשפחה שלכם.

ZEIDNER Ibolya

מהו הדבר החשוב ביותר אצל גנאלוג?

כאשר אנו פונים אל גנאלוג אנו נרצה להבטיח כי הוא יהיה ברמה הגבוהה ביותר שיש. ככל שהגנאלוג יותר טוב כך החקירה תהיה ברמה יותר גבוהה וזה שווה המון. לכן עולה השאלה איך נבחר את הגנאלוג הטוב ביותר? אם כן אתם צריכים לבחון את הניסיון של הגנאלוג לפני שאתם בוחרים בו.

הניסיון חשוב בגלל שני דברים, ראשית בעל מקצוע מנוסה יודע טוב יותר כיצד לבצע חקירות וחיפוש מידע. לצד זאת הניסיון מראה לנו כי השוק מרוצה מן הגנאלוג ולכן הוא שרד כל השנים בשוק. לכן כאשר אתם פונים אל גנאלוג וודאו כי הוא מנוסה ואל תתפשרו על נקודה זו לעולם.

האם אני יכול לבצע את העבודה של גנאלוג לבד?

לא רבים מבינים לעומק את עבודת הגנאלוג ולכן יש אנשים אשר חושבים כי הם יכולים לבצע לבד את העבודה זאת. אם כן לצערנו אנו חייבים לציין כי זו טעות קשה ועליכם לדעת כי אדם מן היישוב לא יוכל לבצע את עבודת הגנאלוג מכיוון שאין לו את ההכשרה לכך, את הידע ואת המומחיות לבצע עבודה זו.

מה הקשר בין אזרחות זרה ועבודה של גנאלוג?

אולי אינכם חושבים על כך אך עבודה של גנאלוג יכולה להוביל אתכם לקבל אזרחות זרה. יש מדינות בהם אפשר לקבל אזרחות על סמך מקום הלידה של הקרובים שלכם. לכן אם אתם שוכרים גנאלוגים והם מגלים כי הקרובים שלכם נולדו בפורטוגל או בספרד בהחלט יכול להיות שאתם תהיו זכאים לתעודת אזרחות.

כדי להשיג אזרחות זרה יש להציג הוכחות חותכות להיכן שהקרובים שלכם נולדו ולכן יש משמעות לשאלה לאיזה בעל מקצוע אתם פונים. ככל שהגנאלוג יהיה יותר טוב כך המידע שלו יהיה מהימן יותר וכך תוכלו להשיג את האזרחות יותר בקלות ולכן עדיף לפנות למומחה בתחום זה.

האם עו"ד יכול להחליף גנאלוג?

עליכם לדעת כי עו"ד לא יכול להחליף גנאלוג. עו"ד יכול לטפל בבקשת האזרחות שלכם בצורה טובה אך הוא אינו מבצע מחקר גנאלוגי, אלא, מפעיל חוקר גנאלוג ייעודי לפי המקרה המובא בפניו. כדי לבצע מחקר על ההיסטוריה המשפחתית שלכם עדיף לפנות גנאלוג ולא לעו"ד.

האם כדאי לי לעבוד עם חוקר גנאלוג מחו"ל?

כל אחד רוצה להכיר את ההיסטוריה המשפחתית שלנו. ברגע שאנו יודעים מאין באנו אנו יודעים לאן ללכת ולכן לא משנה אם אתם מזרחיים או אשכנזיים אין ספק כי אתם צריכים לחקור את העץ המשפחתי שלכם. כאן נכנס לתמונה גנאלוג אשר מומחיותו היא לבנות עצי משפחה ואת ההיסטוריה של משפחות.

כאן עולה השאלה האם כדאי לנו לפנות אל גנאלוגים אשר נמצאים בחו"ל או אל גנאלוגים ישראליים?

לחוקר גנאלוג הפועל בארץ אחרת יש יתרון בגישה למקורות מידע שאינם זמינים באינטרנט. מאגרי מידע שניתן לגשת אליהם רק בגישה פיזית על ידי הליכה ומחקר במקום בו נמצא מאגר המידע. מקומות אלה יכולים להיות מוזיאונים, ארכיונים וארגונים שונים שאינם נגישים מרחוק. במקרה כזה יש יתרון לחוקר גנאלוג מקומי המסוגל לבצע את המחקר המקומי פיזית במקום שבו נמצא המידע. יתרון נוסף הינו ידיעת השפה המנהגים וחוקי המקום.

לחוקר גנאלוג ישראלי יש יתרון בידיעת השפה העברית, המנהגים והחוקים בארץ. כולל הידע ההיסטורי של המדינה ולפניה. זה ידע חשוב ביותר שנותן יתרון על פני חוקר מחו"ל. עבודה עם חוקר מחו"ל מתחילה בידיעת שפה נוספת על פני העברית.

צביקה אורן גנאולוג מומחה בהכנת עץ משפחה

במשך השנים רכשתי ידע וניסיון בתחומים שונים של המחקר הגנאלוגי: חיפוש רשומות, פענוח מסמכים ומצבות, עריכת ראיונות אישיים, גילוי מגילות יוחסין, יצירת קשר עם קרובים ואנשים בעלי ידע רלוונטי, איסוף הממצאים וארגונם, העברת מסמכים ותמונות למדיה דיגיטלית (לרבות הכנת עותקי גיבוי), וכן הפקת ספר משפחה (עברית או אנגלית) על בסיס החומר שנאסף.

במסגרת המחקרים הגנאלוגיים ובניית עצי משפחה אני אוסף נתונים ומחפש עוד נתונים ומידע במקורות מידע דיגיטליים: מאגרי המידע של “יד ושם” , מנועי חיפוש, איתור מצבות, ארכיונים שונים, רשומות הגירה, מסמכים בדבר שינויי שם ועוד. אני מקיים שיחות וראיונות עם אנשים לצורך המחקר הגנאלוגי. בסיום איסוף הנתונים אני מעבד מידע הקשור למחקר השורשים הרלוונטי . והכול – כדי לגלות את מגילות היוחסין וכדי לאסוף את המסמכים והתמונות, לתיעוד שמירה ובניית עץ המשפחה.

אתם מוזמנים לצור איתי קשר צביקה אורן – גנאולוג מומחה 0525696309

דילוג לתוכן