Oren Genealogy Services

*כל השמות והפרטים האישיים הוחלפו כדי לשמור עם פרטיותם של המעורבים

מחקר גנאלוגי באזור הונגריה

מדוע מוזכרת האמא בשמה מלפני הנישואין?

 

מציאת רישומי לידה ופתרון תעלומה

חגי* פנה אלי דרך קבוצה ברשת חברתית ששנינו חברים בה ועניינה "דור שני".

שאלת המחקר הגנאלוגי של חגי* נקבעה כ:

היכן ומתי נולדו אביו ואימו בהונגריה?

חגי* מבקש למצוא מסמכים ורישומים רשמיים לאישוש מידע שיש בידיו.

GROSS Haim and Aliz Wed

כיצד התחלנו את המחקר הגנאלוגי?

חגי סיפק פרטים לא מעטים אך אלה מבוססים על זיכרון ומידע שסיפקו אביו ואימו. אין סימוכין עובדתי בצורה של מסמכים או מחקר גנאלוגי. אביו של חגי רשם מספר דפי עדות שנשמרים ב"מאגר המרכזי של שמות קרבנות השואה" ביד ושם. אלה מכילים קרוב ל-50 שמות של נספים בשואה, אך אלה לא מקדמים את פתרון שאלת המחקר בשלב זה. אולי מאוחר יהיה ניתן להסתייע בהם בשלב מאוחר יותר. חגי ידע לציין את תאריך הלידה של אביו וגם את שם מקום הלידה בהונגריה. חיפוש קצר לגבי שם מקום הלידה של אביו הביא אותי לאתר חיפוש השורשים של המורמונים ושם ניסיתי לחפש את רישום הלידה לפי שם המקום והתאריך הידוע.

כיצד מסייע לנו אתר חיפוש השורשים של המורמונים במחקר הגנאלוגי?

אתר חיפוש השורשים של המורמונים מאפשר מחקר גנאלוגי רחב על מרבית אזורי העולם. המורמונים עברו בכל רחבי אירופה בשנות ה-60 של המאה הקודמת צילמו וסרקו למיקרו-פילם (הטכנולוגיה שהייתה המתקדמת ביותר באותה תקופה) את ספרי הרישום האזרחיים שלא הושמדו במלחמה. באיזורי הונגריה נשמרו רוב ספרי הרישום כך שניתן למצוא מידע איכותי בחיפוש גנאלוגי באתר.

נגשתי לספרי הרישום האזרחי של שם המקום שנתן לי חגי וגיליתי כי מידע הרישום האזרחי של אותו מקום עבר תהליך של מפתוח. כלומר, פרט לצילומי דפי הרישומים (שבהם כתובים הפרטים בכתב יד) ניתן גם לבצע חיפוש לפי שם (חיפוש דיגיטלי מלא לפי אפשרויות החיפוש שהאתר מספק). הרצתי חיפוש לפי שם ולא קבלתי תוצאות מתאימות. ניסיתי חיפושים שונים וגם אלה לא הניבו את התוצאה הצפויה: רישום הלידה של האבא.

אין תוצאה גם היא תוצאה חשובה!

בדקתי שוב את הנתונים וניסיתי משהו אחר. הרי לא ייתכן שאין אף תוצאה בזמן שיש בידנינו פרטים מדוייקים. עברתי לחפש את שם המקום שנתן לי חגי ברשימת שמות המקומות באזורי הונגריה. עשיתי חיפוש שונה וגיליתי שישנו מקום אחר בשם דומה:  TiszaKorod  לעומת  TiszaKarad. הבדל של אות אחת וצליל דומה ושניתן לטעות בו בקלות…
חזרתי לאתר המורמונים, דפדפתי לדף המתאים בספר של רישומי הלידה, הגעתי לרישום לידה בתאריך המבוקש ובשם המבוקש – בינגו!! נמצאה התשובה לשאלת המחקר.
וכמובן שכל תשובה מביאה שאלה חדשה…

מה אפשר למצוא ברישום אזרחי של לידה?

ברשומת הלידה מופיעים פרטי ההורים: שמם, עיסוקם ומקום לידתם וכן גילם בזמן הלידה. מנתונים אלה ראיתי לנכון להעלות שאלה חדשה: מכיוון שההורים היו בני יותר מ-30 בזמן הלידה, האם אפשרי שנולדו ילדים נוספים לפני אביו של חגי?

האם נוכל לענות על שאלת המחקר?

הפניתי שאלה ברשת החברתית לגבי גישה לרשומות אזרחיות של שני המקומות שהוזכרו בנתונים של חגי לגבי חיפוש משפחתו. שמות המקומות ניתנו על ידי חגי מזיכרונו והיו מבוססים על שמיעה ולא על עדויות או מסמכים. התשובה שקבלתי הייתה שרישומים אלה אינם נגישים דיגיטלית (לא ניתן לדפדף בספרים ולחפש רישומים) ואף בחלק מהמקומות אינם נגישים גם בארכיון. מקום אחד מהשניים, אינו נמצא כיום בהונגריה, אלא, בסלובקיה ולכן נתון לחוקי המדינה שם ואינו נגיש כלל. הרשומות בארכיונים בהונגריה ניתנים לגישה רק תחת חוקי המדינה החדשים הנוקשים: ניתן לחפש רישומי לידה החל מאה ושלושים שנים אחורה ורק על ידי בן משפחה. 

שאלת המחקר אינה פתורה עדיין: מדוע מוזכרת האמא בשמה מלפני הנישואין? מדוע רשם האב, בדף העד במאגר "יד -ושם", את אשתו הראשונה וילדיה בשמה לפני הנישואין? פתרון שאלה זו מצריך המשך המחקר הגנאלוגי ויכול להוסיף פרטים חדשים, לא ידועים, לעץ המשפחה.

המשך המחקר יתואר בפוסט אחר… 

צביקה אורן גנאולוג מומחה בהכנת עץ משפחה

במשך השנים רכשתי ידע וניסיון בתחומים שונים של המחקר הגנאלוגי: חיפוש רשומות, פענוח מסמכים ומצבות, עריכת ראיונות אישיים, גילוי מגילות יוחסין, יצירת קשר עם קרובים ואנשים בעלי ידע רלוונטי, איסוף הממצאים וארגונם, העברת מסמכים ותמונות למדיה דיגיטלית (לרבות הכנת עותקי גיבוי), וכן הפקת ספר משפחה (עברית או אנגלית) על בסיס החומר שנאסף.

במסגרת המחקרים הגנאלוגיים ובניית עצי משפחה אני אוסף נתונים ומחפש עוד נתונים ומידע במקורות מידע דיגיטליים: מאגרי המידע של “יד ושם”, מנועי חיפוש, איתור מצבות, ארכיונים שונים, רשומות הגירה, מסמכים בדבר שינויי שם ועוד. אני מקיים שיחות וראיונות עם אנשים לצורך המחקר הגנאלוגי. בסיום איסוף הנתונים אני מעבד מידע הקשור למחקר השורשים הרלוונטי . והכול – כדי לגלות את מגילות היוחסין וכדי לאסוף את המסמכים והתמונות, לתיעוד שמירה ובניית עץ המשפחה.

מוזמנים לצור איתי קשר צביקה אורן – גנאולוג מומחה 0525696309

דילוג לתוכן